poniedziałek, 29 czerwca 2009

Książki o zen

Jeśli nie ma lustra, jak pisać o lustrze?


Wydawnictwo "miska ryżu" specjalizuje się w wydawaniu klasyki zen. Ich ręcznie wiązane książki to doskonała forma współgrająca z treścią, źródło przekazu trafiającego wprost do serca za sprawą słów największych chińskich klasyków. Rzecz z pewnością nie dla początkujących, ale dla zaawansowanych — obowiązkowo!

Czy lustro odbija samo siebie?


Charlotte Joko Beck jest wyjątkowa nie dla tego, że jest kobietą — mistrzem zen. Wyjątkowa jest jej przenikliwość w odkrywaniu haczyków, którymi ego nas spina i łapie, demistyfikacja iluzji, którymi się sami karmimy. Jej książki o zen uderzają precyzyjnie w złudzenia o doskonałym związku, naszej nieomylności, w oczekiwanie "lepszego życia". Są mocne, ale życie jest mocne.

Siedząc przed lustrem


Zadziwiające, że mimo tylu tomów zawierających mądrość zen, jej jądro mieści się na jednej stronie tekstu: niewiele jest bardziej celnych tekstów buddyjskich niż Fukanzazengi. Mistrz Dogen zasłużył na o wiele więcej niż wzmiankę, poświęcę mu w przyszłości więcej miejsca na naszym blogu.

By zostać Buddą potrzebna jest tylko poduszka do medytacji. I ktoś, kto na niej usiądzie. Po co komplikowac sprawy proste?

Panda w lustrze


Aaa, żebym nie zapomniał! Pandy też są zen :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz